blog

تاپ کراپ ها از کجا منشاءگرفته اند؟

تاپ کراپ از کجا منشا گرفته اند؟.

تاپ کراپ از کجا منشا گرفته اند؟ در سال‌های اخیر تاپ‌های کراپ به یک روند مد محبوب تبدیل شده‌اند، اما آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که منشأ آن‌ها از کجاست؟ بیایید نگاهی دقیق‌تر به تاریخچه تاپ‌های کراپ و چگونگی تکامل آنها در طول زمان بیندازیم.

تاپ کراپ ها از کجا منشا گرفته اند؟

کراپ ها به یکی از اصلی ترین لباس های مد تبدیل شده اند و افراد از هر جنس و سنی این لباس مد روز را استفاده می کنند. اما آیا تا به حال به این فکر کرده اید که تاپ های کراپ از کجا سرچشمه گرفته اند؟ خب، آماده شوید تا در تاریخ شگفت‌انگیز کراپ تاپ شیرجه بزنید و ریشه‌های آن‌ها را کشف کنید. از آغازپیدایش  تا یک پدیده مد جهانی، داستان پشت تاپ کراپ ها  به اندازه خود لباس جذاب است.

 کراپ از کجا سرچشمه گرفته است؟

منشاء کراپ را می توان در تمدن های باستانی ردیابی کرد، جایی که مردم لباس های مشابهی می پوشیدند که قسمت میانی آن ها را آشکار می کرد. به عنوان مثال، در مصر باستان، هم مردان و هم زنان از تاپ های نیم تنه به عنوان روشی عملی برای غلبه بر گرمای سوزان استفاده می کردند. به سرعت در دهه های 1940 و 1950،  کراپ تاپ های در صحنه مد غربی محبوبیت پیدا کردند.

آن ها در ابتدا توسط رقصندگان و اجراکنندگان پوشیده می شدند، که آزادی و انعطاف پذیری آن ها را نمایان کند . با این حال، تا دهه‌های 1970 و 1980 بود که به لطف ظهور فرهنگ دیسکو و تأثیر ستاره‌های پاپ نمادین مانند مدونا، کراپ ها  واقعاً به یکی از شاحص های مد تبدیل شدند. از آنجا، تاپ‌های کراپ به تکامل و تطبیق خود ادامه دادند و به نمادی از توانمندی و ابراز وجود در دنیای مد تبدیل شدند.

سبک ها و روش های مختلف پوشیدن  کراپ 

اکنون که کمی در مورد تاریخچه  کراپ تاپ های می دانید، زمان آن رسیده است. که سبک ها و روش های مختلف پوشیدن آن ها را بررسی کنید. فرقی نمی‌کند ظاهری غیررسمی و غیرعادی داشته باشید یا یک مجموعه هیجان‌انگیزتر و جسورانه‌تر، یک تاپ کراپ برای همه وجود دارد.

بنابراین، برای نشان دادن لباس نیم تنه خود آماده شوید و با اعتماد به نفس و سبک از این روند مد بی انتها استقبال کنید. با ما همراه باشید تا عمیق‌تر در دنیای کراپ ‌پوش‌ها کاوش می‌کنیم . تمام نکات و ترفندهایی را که برای تکان دادن این لباس شیک مانند یک مد روز واقعی نیاز دارید، کشف می‌کنیم.

 

تاریخچه تاپ کراپ

تاریجچه  کراپ 

کراپ تاپ ها تاریخچه ای غنی دارند که به دوران باستان بازمی گردد. در دهه 1940، تاپ های نیم تنه به عنوان لباس شنا محبوبیت پیدا کردند و اغلب توسط بازیگرانی مانند مرلین مونرو می پوشیدند. با این حال، در دهه 1980 بود که به لطف نمادهای پاپ مانند مدونا و سیندی کرافورد، تاپ های کراپ به یک نماد مد تبدیل شد. امروزه، آن ها همچنان به عنوان یک کمد لباس مد روز و همه کاره هستند.

 

آغاز تاپ های کراپ

منشاء  کراپ را می توان از تمدن های باستانی ردیابی کرد. در مصر باستان، زنان لباسی به نام شنتی می پوشیدند. که اساساً یک تاپ کراپ همراه با یک دامن بود که به دور کمر بسته می شد و قسمت میانی آن آشکار می شد. این شکل اولیه از یک تاپ کراپ توسط مردان و زنان پوشیده می شد.

تاپ کراپ در مصر باستان
تاپ کراپ در یونان باستان

در یونان باستان، زنان لباسی به نام کیتون می پوشیدند. که لباسی شبیه تونیک بود که اغلب در کمر بسته می شد و ازجلو برش ایجاد می کرد. این سبک در میان زنان یونان باستان رایج بود و اغلب در طول فعالیت های ورزشی استفاده می شد.

در هند، زنان لباسی به نام ساری سنتی می پوشند، که معمولا با یک تاپ کوتاه در زیر آن به نام چولی پوشیده می شود. قدمت این سبک به صدها سال قبل برمی گردد و امروزه هنوز با ساری ها پوشیده می شود.

تاپ کراپ از کجا منشا گرفته اند؟2

آسیا منشا اصلی کراپ

آراستن تاپ های کراپ پدیده ای بود که عمدتاً برای غرب ناشناخته بود. در واقع، برای اینکه تاپ تاپ به مد اصلی نفوذ کند، زمان زیادی طول کشید، بیشتر به دلیل آب و هوای سردتر.

مدهای زنانه اروپایی و آمریکایی، تا همین اواخر، به منظور پوشاندن و محدود کردن هر چه بیشتر بدن بود. با این حال، شرق داستان دیگری بود. پوشاندن کل اعضای بدن در آب و هوای گرمسیری و گرم منطقی نیست.

علاوه بر این، لباس‌هایی که برای رقص شکم پوشیده می‌شوند نیز از شرق آمده‌اند. تعیین منشأ دقیق این لباس دشوار است، زیرا در طی یک دوره زمانی تغییرات مختلفی را پشت سر گذاشت و مکان‌های مختلفی مانند مصر، خاورمیانه و آسیا سبک‌های خاص خود را داشتند.

تاپ های کراپ در قرن بیستم

تاپ های کراپ به شکلی که امروزه می شناسیم در قرن بیستم محبوبیت پیدا کردند. در دهه 1920، فلپرها سبک آزادتر و جسورانه تری را پذیرفتند و کراپ تاپ ها بخشی از انتخاب های مد آن ها شد.

در دهه 1940، تاپ کراپ به یک عنصر اصلی در کمد لباس دختران شیک پوش تبدیل شدند. آن‌ها تاپ‌های کوتاه با شلوارک یا دامن‌های کمر بلند می‌پوشیدند و ظاهری زیبا و جذاب ایجاد می‌کردند. این سبک توسط بازیگرانی مانند مرلین مونرو و بتی گریبل رایج شد.

تاپ کراپ در قرن بیستم

تأثیر فرهنگ پاپ

در دهه 1980، به لطف تأثیر فرهنگ پاپ، تاپ‌های کراپ دوباره محبوبیت خود را تجربه کردند. ستاره‌های پاپ مانند مدونا و جانت جکسون به دلیل انتخاب‌های مد جسورانه‌شان. از جمله پوشیدن لباس‌های کراپ بر روی صحنه و موزیک ویدیوها، شهرت داشتند. این روند تا دهه 1990 ادامه یافت و گروه‌های پاپ مانند Spice Girls ظاهر کراپ نیم تنه  را محبوب کردند.

اوایل دهه 2000 شاهد تغییری در نحوه پوشیدن تاپ های برش بودیم. به‌جای مدل‌های گشاد و گشاد گذشته، تاپ‌های کراپ با شلوارهای جین یا دامن‌های کوتاه ست می‌شدند. این روند توسط افراد مشهوری مانند بریتنی اسپیرز و کریستینا آگیلرا رایج شد.

کراپ امروز

امروزه، کراپ تاپ همچنان یک انتخاب مد محبوب هستند. آن ها به گونه‌ای تکامل یافته‌اند که سبک‌های مختلفی را شامل می‌شوند. از تی‌شرت‌های ساده گرفته تا طرح‌های با برش‌ها و تزیینات بیشتر .  کراپ را می‌توان با کتانی با کمر بلند برای ظاهری با الهام از سبک‌های قدیمی و یا با کت‌های کوتاه (کت کراپ)برای استایل مدرن‌تر و ترندتر پوشید.

کراپ تاپ

 کلام آخر

کراپ تاریخ غنی ای دارند که به تمدن های باستانی بازمی گردد. از شنتی در مصر باستان گرفته تا سبک فلپر در دهه 1920، کراپ تکامل یافته و با روند مد هر دوره سازگار شده اند. چه ظاهر کلاسیک یا معاصر را ترجیح می دهید، کراپ نیم تنه   یک افزودنی همه کاره و شیک برای هر کمد لباسی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *